„Kiedy robię coś dobrego, czuję się tak, jakbym jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami”

Cecylka Knedelek

 

Witajcie!

Jesteśmy grupą starszaków.

Co nas łączy? Wspólny cel - chcemy poczuć się tak, jak Cecylka Knedelek!

Dla nas -  pomaganie ma smak ciastek z poziomkami, cukierków truskawkowych, a nawet lodów z bitą śmietaną! Jest to najwspanialsze uczucie na świecie!

            Od teraz będziemy się spotykać i pomagać innym dzieciom, dorosłym, zwierzętom czy naszej planecie Ziemi. Każdemu, kto naszej pomocy będzie potrzebował.

            Właśnie staliśmy się WOLONTARIUSZAMI!

Ktoś może zapytać, „co takie maluchy mogą zrobić?”.

Bardzo dużo! Możemy stworzyć piękne karki okazjonalne, które ucieszą niejedną osobę.

Możemy namalować kolorowe laurki, które spowodują łzy wzruszenia.

Możemy podzielić się swoimi zabawkami, z tymi, którzy o nich marzą.

Możemy oddać ulubioną książkę, która przeniesie kogoś w czarodziejski świat bajek.

Prawda, że dużo?

            My już wiemy, jak smakuje „ciasteczko z poziomkami” – spróbujcie i WY!


I spotkanie - O WOLONTARIUSZACH SŁÓW KILKA
Na początku października br.  odbyło się pierwsze, tegoroczne, spotkanie "Koła Małych Wolontariuszy" działającego w naszym przedszkolu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, kim jest wolontariusz/ka oraz jaki - naszym zdaniem - powinien/powinna być.

 

Wspólnymi siłami stworzyliśmy mapę pojęciową związaną - naszym zdaniem - z wolontariatem oraz wolontariuszami.


PSZCZOŁA XXL - październik 2018

Mali Wolontariusze z grupy "Motylków" z każdym kolejnym tygodniem podejmują działania związane z pomocą pszczołom. Tym razem 4 i 5 - latki postanowiły stworzyć papierową rzeźbę pszczoły w formacie XXL. Wielkość rzeźby ma pomóc zwrócić uwagę na problem ginącej populacji pszczół i zachęcić jak największą ilość osób do niesienie im pomocy.


JESIENNE WARSZTATY Z RODZICAMI MOTYLKÓW - 18 października 2018

Grupa 4 i 5 -latków z naszego przedszkola w czwartkowe popołudnie zaprosiła swoich rodziców do uczestnictwa w kreatywnych warsztatach. Tematem działań rodziców i małych wolontariuszy było tworzenie hoteli dla pszczół i innych zapylaczy. Mali wolontariusze wzięli sobie ostatnimi czasy za cel rozpowszechnienie wiedzy o pszczołach i ich pożyteczności oraz konieczności dbania o nie. Spotkanie z rodzicami zaowocowało stworzeniem kilku hotelików, które na wiosnę zawisną w naszym ogrodzie przedszkolnym.


PLUSZOWE MISIE DLA MAŁYCH PACJENTÓW HOSPICJUM PALIUM - 26 listopada

Nasi Mali Wolontariusze wiedzą jak wywołać uśmiech na twarzach innych. Z okazji Dnia Pluszowego Misia pomysłowe 4 i 5 - latki postanowiły przygotować niecodzienne upominki dla małych pacjentów pozostających pod opieką poznańskiego Hospicjum Palium. Tego dnia - z pomocą mam przedszkolaków - uszyto blisko 20 pluszowych misiów, które trafią do najmłodszych pacjentów. Mamy nadzieję, że nasze misie wywołają sporo uśmiechów na twarzach ich nowych przyjaciół.


SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKĄ TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GŁUCHONIEWIDOMYCH
26 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu na zajęciach wolontariuszkę Towarzystwa Przyjaciół Głuchoniewidomych - p. Agnieszkę. Nasz gość w czasie spotkania wyjaśnił nam, że każdy z nas postrzega świat inaczej.

Żeby móc nam owo różne postrzeganie zobrazować, przymierzaliśmy specjalne słuchawki tłumiące wszelkie dźwięki. Od teraz wiemy, że nie jest łatwo funkcjonować, gdy słuch płata nam figle. Pani Agnieszka pokazała nam również czym jest język migowy (nauczyła nas "migać" kilka podstawowych słów).


MOTYLKOWE PIERNIKI DLA HOSPICJUM PALIUM

Świąteczny czas zainspirował małych wolontariuszy oraz ich rodziców do podjęcia świątecznej aktywności w postaci pieczenia pierników. Setki upieczonych i przepięknie ozdobionych przez przedszkolnych wolontariuszy i ich rodziny pierników zostało przekazanych Hospicjum Palium, by podczas "Dnia Hospicjum" w trakcje Betlejem Poznańskiego móc nimi częstować hospicyjnych wolontariuszy oraz darczyńców.


ZBIÓRKA KARMY DLA POZNAŃSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Mali wolontariusze w swoich działaniach nie zapominają  o  czworonożnych przyjaciołach. W styczniu i lutym zorganizowano zbiórkę przedmiotów najbardziej potrzebnych psom i kotom pozostającym pod opieką poznańskiego schroniska. Przyjaciołom zwierząt udało się zebrać najpotrzebniejsze rzeczy.

Te, z końcem lutego, zostały przekazane potrzebującym zwierzętom.


DZIEŃ CHOREGO - SERDUSZKOWE LAMPIONY DLA CHORYCH DZIECI

Od kilkudziesięciu już lat, corocznie, 11 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego, 14 lutego natomiast Walentynki.

Z okazji zbliżających się uroczystości postanowiliśmy życzyć zaprzyjaźnionym z nami chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom  „wszystkiego co najlepsze i najszczęśliwsze".  Przygotowaliśmy dla nich piękne przestrzenne lampiony z życzeniami, które mamy nadzieję wywołają uśmiech na ich twarzach.


 

 

TYDZIEŃ WRAŻLIWOŚCI W WESOŁEJ LUDWICZCE

Tydzień Motyla - Tydzień Wrażliwości to czas kiedy jeszcze intensywniej niż zwykle myślimy o innych, to czas, kiedy staramy się zdziałać jak najwięcej dobrego, to czas kiedy skupiamy się na byciu pomocnymi - wolontariuszami, wreszcie to czas, kiedy w naszym Przedszkolu dzieje się naprawdę sporo.

W poniedziałek zaprosiliśmy do nas zaprzyjaźnionych z nami uczniów klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 20. Razem z drugoklasistami tworzyliśmy piękne i kolorowe kartki dla zaprzyjaźnionych z nami małych pacjentów poznańskich szpitali oraz ośrodków rehabilitacyjnych.

 

We wtorek skupiliśmy się na sposobach pomagania innym. W czasie przedszkolnej "burzy mózgów" powstało mnóstwo pomysłów, które już niebawem planujemy wdrożyć w życie.

We wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy do nas naszych rodziców.

Wspólnymi siłami tworzyliśmy piękne i barwne witrażowe motyle - symbol małego wolontariatu.

 

W środę przygotowywaliśmy kartki dla chorych oraz niepełnosprawnych dzieci. Specjalnie dla nich ułożyliśmy również krótkie wierszyki. Mamy nadzieję, że wywołają one uśmiech na twarzach obdarowanych.

 

W czwartek przygotowywaliśmy się do piątkowego marszu alejkami pobliskich osiedli, by w jego czasie stworzone przez nas kolorowe motyle móc rozdać. Barwne motyle wzbudziły na twarzach przechodniów sporo uśmiechów. Dzięki krótkim rozmowom nawiązanym z mieszkańcami okolic przedszkola podzieliśmy się ideą Małego Wolontariatu oraz naszymi działaniami pomocowymi.

 

 


DZIAŁANIA KOŁA MAŁYCH WOLONTARIUSZY 2017 - 2018


I spotkanie - O WOLONTARIUSZACH SŁÓW KILKA
Na początku października br.  odbyło się pierwsze, tegoroczne, spotkanie "Koła Małych Wolontariuszy" działającego w naszym przedszkolu. Podczas spotkania rozmawialiśmy, a właściwie to przypomnieliśmy sobie, kim jest wolontariusz/ka oraz jaki - naszym zdaniem - powinien/powinna być.

 

Okazuje się, że z każdym kolejnym rokiem działań naszego koła wiemy coraz więcej o wolontariuszach, wolontariacie i pomaganiu z czego jesteśmy dumni.

Na koniec spotkania każdy z małych wolontariuszy otrzymał identyfikator wolontariusza oraz przypinkę świadczącą o przynależności do naszego koła.

 

 


ZBIÓRKA DLA PODOPIECZNYCH FUNDACJI "PRZYSTAŃ OCALENIE" - PAŹDZIERNIK 2017

Jako wolontariusze nie próżnujemy!

Mali wolontariusze w swoich działaniach nie zapominają  o  czworonożnych przyjaciołach. W październiku zorganizowano zbiórkę przedmiotów najbardziej potrzebnych psom i kotom pozostającym pod opieką Fundacji PRZYSTAŃ OCALENIE. Przyjaciołom zwierząt udało się zebrać najpotrzebniejsze rzeczy.

Te, z początkiem października, zostały przekazane potrzebującym zwierzętom.

 

 


SÓWKI DLA HOSPICJUM PALIUM - październik 2017

W miesiącu, w którym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zwierząt w dalszym ciągu skupiamy się na zwierzętach. Ze styropianowych kulek oraz filcu stworzyliśmy niezwykłe sówki "Uśmiechówki".

Ptaszyska, które nie tylko - jak na sowy przystało - wiedzą wszystko, ale których zdaniem jest wzbudzać uśmiech na twarzach pacjentów hospicjum popołudniu, wieczorem, no i nad ranem!

Sówki przekazaliśmy do Hospicjum Palium 26 października, mamy nadzieję, że spełnią swoje zadanie!

 

 


KARTKI URODZINOWE DLA LENKI - listopad 2017

Lenka z Chorzowa to nasza rówieśnica, która od pewnego czasu dzielnie zmaga się z chorobą. Lada dzień dziewczynka obchodzić będzie 6 urodziny. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować dla niej karki urodzinowe oraz kilka upominków.

Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka spodoba się dziewczynce i jednocześnie doda jej sił do zmagania się z chorobą.

 

 


OPATRUNEK NA RATUNEK - listopad 2017

Mali Wolontariusze z "Wesołej Ludwiczki" nie próżnują. Tym razem przyłączyliśmy się do akcji Fundacji Redemptoris Missio "OPATRUNEK NA RATUNEK". Zbieraliśmy bandaże, gazy, opatrunki jałowe, rękawiczki gumowe, itp. To właśnie dzięki środkom pochodzącym z tej Akcji znacznie poprawi się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie w krajach Afryki.

 

 


ŁAŃCUCH DLA HOSPICJUM I OŚRODKA SILOE - 28 listopad 2017

Mali Wolontariusze z "Wesołej Ludwiczki" postanowili zachęcić swoich przyjaciół z SP nr 20 do udziału w Małym Wolontariacie. Zaproponowaliśmy koleżankom i kolegom wspólne tworzenie łańcucha choinkowego, który na początku grudnia przekażemy pacjentom Hospicjum Palium oraz do Ośrodka SILOE.

Razem ze swoimi przyjaciółmi podczas tworzenia czuliśmy się wyjątkowo, dlatego postanowiliśmy, że pierwsze z naszych spotkań nie będzie jedynym. Już niebawem spotkamy się ponownie, by zdziałać coś dobrego.

 

 


WARSZTATY KREATYWNE DLA MAŁYCH WOLONTARIUSZY I ICH RODZICÓW - grudzień 2017

Mali Wolontariusze i ich rodzice nie próżnują.

7 grudnia dzieci i ich najbliżsi spotkali się podczas warsztatów kreatywnych. Dzieci wraz z członkami ich rodzin tworzyli niezwykle oryginalne ozdoby świąteczne - choinki i bombki zdobione suszonym mchem. Przygotowane przez dzieci i rodziców ozdoby trafią na  Kiermasz Świąteczny, na którym to będzie można je wymienić na karmę dla psów i kotów.

Zebrana w ten sposób karma trafi do poznańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

 

 


PRZEKAZANIE ŚWIĄTECZNEGO UPOMINKU DO OŚRODKA SILOE - 13 grudzień 2017

Wykonany przez Małych Wolontariuszy oraz ich szkolnych przyjaciół łańcuch został przekazany do Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dziecięcej SILOE. Mamy nadzieję, że stworzony wspólnymi siłami łańcuch wzbudzi wiele uśmiechów na twarzach małych pacjentów.

 

 


GÓRA GROSZA  - listopad - styczeń 2017

Mali Wolontariusze z końcem listopada 2017 roku przystąpili do kolejnej już edycji akcji "GÓRA GROSZA".

Przedszkolna skarbonka systematycznie jest przez dzielnych wolontariuszy opróżniana, zaś zebrane monety segregowane wg nominałów.

Z początkiem stycznia zebrana suma zostanie przekazana organizatorom akcji - Towarzystwu  Nasz Dom.

 

 


DARY DLA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W POZNANIU - 

grudzień 2017 - styczeń 2018

12 stycznia przekazaliśmy dary uzbierane w czasie przedświątecznego kiermaszu w naszym Przedszkolu. Przepiękne ozdoby świąteczne wykonane przez Wolontariuszy i ich rodziców w okresie przedświątecznym wymieniano na karmę dla psów i kotów, koce, miski, itp.

Z pomocą rodziców przedszkolaków udało się uzbierać trzy duże torby pełne niespodzianek.

Mamy nadzieję, że nasze wsparcie uczyni choć odrobinę lżejszym i wygodniejszym pieskie i kocie życie w schronisku.

 


DZIEŃ CHOREGO - DRZEWKA SZCZĘŚCIA DLA pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu -14 luty 2018

Od kilkudziesięciu już lat, corocznie, 11 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego, 14 lutego natomiast Walentynki.

Z okazji zbliżających się uroczystości postanowiliśmy życzyć podopiecznym Hospicjum Palium „wszystkiego co najlepsze i najszczęśliwsze".  Przygotowaliśmy dla nich piękne przestrzenne drzewka z życzeniami, które mamy nadzieję wywołają uśmiech na ich twarzach.

 


TYDZIEŃ MOTYLA W WESOŁEJ LUDWICZCE

Tydzień Motyla - Tydzień Wrażliwości to czas kiedy jeszcze intensywniej niż zwykle myślimy o innych, to czas, kiedy staramy się zdziałać jak najwięcej dobrego, to czas kiedy skupiamy się na byciu pomocnymi - wolontariuszami, wreszcie to czas, kiedy w naszym Przedszkolu dzieje się naprawdę sporo.

Przygotowania do Tygodnia Motyla rozpoczęliśmy już w piątek - 16 marca - kiedy to zaprosiliśmy do nas pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 20. Naszym gościom opowiedzieliśmy o naszych wolontariackich działaniach, by następnie stworzyć piękne witrażowe motyle.

W poniedziałek przystroiliśmy salę, a także ogród w piękne kolorowe motyle. Tym samym na naszym ogrodzie powstało niezwykłe motylowe drzewo, które nie tylko cieszy nasze oczy, ale również przypomina nam, że warto i trzeba pomagać.

 

 

W poniedziałek popołudniu zaprosiliśmy do Przedszkola naszych rodziców oraz zaprzyjaźnionych z nami wolontariuszy - działających na co dzień w Hospicjum Palium - by wspólnymi siłami stworzyć jak najwięcej kolorowych motyli.

 

 

We wtorek tworzyliśmy wiosenne kartki pełne kwiatów oraz motyli dla pacjentów poznańskiego Hospicjum Palium, by móc je do Hospicjum przekazać. Mamy nadzieję, że nasza twórczość przypadła do gustu obdarowanym.

 

 

W środę wzięliśmy udział w miejskich obchodach Dnia Motyla. Razem z innymi wolontariuszami na dziedzińcu poznańskiego Urzędu Miasta tworzyliśmy łańcuchy pełne motylego origami.

 

 

W czwartek rozmawialiśmy o pomaganiu i o tym, w jaki sposób chcielibyśmy nadal tym się zajmować, zaś w piątek przemaszerowaliśmy alejkami sąsiednich osiedli, by stworzone przez nas kolorowe motyle móc ozdawać. Barwne motyle wzbudziły na twarzach przechodniów sporo uśmiechów. Dzięki krótkim rozmowom nawiązanym z mieszkańcami okolic przedszkola podzieliśmy się ideą Małego Wolontariatu oraz naszymi działaniami pomocowymi.

 

 


DZIAŁANIA KOŁA MAŁYCH WOLONTARIUSZY 2016 - 2017


I spotkanie - KIM JEST I JAKI JEST WOLONTARIUSZ?
27.09.2016 r.  odbyło się pierwsze, tegoroczne, spotkanie "Koła Małych Wolontariuszy" działającego w naszym przedszkolu. Podczas spotkania rozmawialiśmy, a właściwie to przypomnieliśmy sobie, kim jest wolontariusz oraz jaki - naszym zdaniem - powinien być.


Na koniec spotkania postanowiliśmy przygotować kolorowe kartki z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca

dla Tomka, chłopca zmagającego się na co dzień z kilkoma poważnymi schorzeniami. Mamy nadzieję, że Tomkowi się spodobają.


Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!

 

 


ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

Uśmiech może działać cuda! Doskonale o tym wiemy. Jako wolontariusze nie mogliśmy zapomnieć o tym, że 7 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Z tej okazji postanowiliśmy wywołać uśmiechy na twarzach osób, które napotykamy na swej drodze.

Zaopatrzeni w "zabawne uśmiechy" (te nieco wcześniej sami przygotowaliśmy) dzieliliśmy się naszymi uśmiechami z innymi, jednocześnie wywołując uśmiechy na ich twarzach.

 

 


II spotkanie - SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKĄ FUNDACJI KOCI PAZUR

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, dlatego miesiąc październik mali wolontariusze postanowili uczynić miesiącem zwierząt i troski o nie.

11 października odwiedziła nas wolontariuszka fundacji Koci Pazur. Pani Alicja opowiedziała nam o tym, jak

dbać o zwierzęta oraz dlaczego tak istotne jest dbanie o naszych zwierzęcych przyjaciół.

Razem z Panią Alicją odwiedził nas jej przyjaciel - kot Budda. Dzięki tym nietypowym odwiedzinom poszerzyliśmy naszą wiedzę dotyczącą zwierząt.

Pani Alicji serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

 

 


DRZEWKA ZA MAKULATURĘ

Jako wolontariusze nie zapominamy o tym, że dbać powinniśmy również o naszą planetę.

Zaangażowaliśmy naszych rodziców w zbiórkę makulatury. Udało nam się w nieco ponad tydzień uzbierać ponad 100 kg gazet oraz kartonów.

Dzięki akcji zorganizowanej 15 października w poznańskim Starym ZOO wymieniliśmy nasze zbiory na ponad 20 sadzonek pięknych świerków.

Drzewka już niebawem ozdobią przedszkolny taras.

 

 


III SPOTKANIE - SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GŁUCHONIEWIDOMYCH
W ramach działań Małego Wolontariatu - 24 października - gościliśmy na zajęciach wolontariuszkę Towarzystwa Przyjaciół Głuchoniewidomych - p. Agnieszkę oraz podopieczną TPG - p. Izę. Nasi goście w czasie spotkania wyjaśnili nam, że każdy z nas postrzega świat inaczej.

Żeby móc nam owo różne postrzeganie zobrazować, przymierzaliśmy specjalne okulary symulacyjne oraz słuchawki tłumiące wszelkie dźwięki. Od teraz wiemy, że nie jest łatwo funkcjonować, gdy wzrok lub słuch płatają nam figle. Panie pokazały nam również czym jest język migowy (nauczyły nas "migać" kilka podstawowych słów). Spędziliśmy także dłuższą chwilę próbując odczytać pismo zapisane alfabetem Braile'a.
 


DARY DLA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W POZNANIU - PAŹDZIERNIK 2016

Mali wolontariusze w swoich działaniach nie zapominają  o  czworonożnych przyjaciołach. W październiku zorganizowano zbiórkę przedmiotów najbardziej potrzebnych psom i kotom ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Poznaniu. Przyjaciołom zwierząt udało się zebrać najpotrzebniejsze rzeczy.

Te, pod koniec października, zostały przekazane potrzebującym zwierzętom.

 


DZIEŃ WOLONTARIUSZA - KARTKI URODZINOWE DLA TOMKA - 5 grudnia

Jak na prawdziwych wolontariuszy przystało swoje święto postanowiliśmy uczcić - pomagając.

5 grudnia Mali Wolontariusze z Wesołej Ludwiczki przyłączyli się do akcji, której celem jest spełnienie marzenia Tomka. Tomek to chłopiec, który na co dzień zmaga się z niepełnosprawnością, a który już w styczniu 2017 roku kończy 10 lat.

Tomek bardzo lubi kolorowe kartki, a że nadarza się właśnie okazja, by móc je do niego wysłać - postanowiliśmy przygotować paczkę z urodzinowymi kartkami dla chłopca.

Ta lada chwila powędruje na Śląsk, by marzenie Tomka spełnić!

 

 


IV SPOTKANIE WOLONTARIUSZY - "ŚWIĄTECZNE SIANKO" - grudzień 2016

Wszyscy wiedzą, że sianko pod obrusem wigilijnym to nawiązanie do żłóbka, w którym urodził się Jezus.

Ma ono również zapewnić nam dobrobyt na cały rok.

My - wolontariusze - z okazji świąt życzą wszystkim jak najlepiej!

W mikołajkowy poranek spotkaliśmy się po raz kolejny w tym roku - zapakowaliśmy torebki z siankiem i przekazaliśmy je wolontariuszom  „Motylego Wolontariatu” życząc wszystkim „WESOŁYCH ŚWIĄT”!

 

 


 WESOŁY BAŁWANEK DLA PACJENTÓW HOSPICJUM PALIUM - grudzień 2016

Mali Wolontariusze nie zapominają o swoich przyjaciołach z "Motylego Wolontariatu" oraz o pacjentach Hospicjum Palium. To właśnie dla nich dzieci stworzyły zabawnego, kubeczkowego bałwanka, który ozdobi hospicyjny hol. Mamy nadzieję, że nasz zabawny bałwanek na twarzach osób, które "go spotkają" wywoła sporo uśmiechu.

 

 


25 FINAŁ WOŚP

15 stycznia najstarsze przedszkolaki z "Wesołej Ludwiczki" po raz kolejny odegrały przedstawienie jasełkowe. Tym razem dzieci wystawiły je w ramach 25 finału WOŚP. Przedstawienie w wykonaniu wolontariuszy z grupy „Pszczół” oraz dzieci z grupyZajęcy" było przepięknym połączeniem tradycji ze współczesnością. Przedszkolaki z przejęciem odegrały swoje role, a całość przedstawienia, pokazująca scenki z narodzin i życia małego Jezuska, przeplatana była kolędami, pastorałkami i wesołymi tańcami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów oraz nauczycielek sprawiło, że przedstawienie  wywarło  duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały  możliwość  uczestniczenia w tradycji, a także okazję do zaprezentowania lokalnej społeczności swoich umiejętności artystycznych.

 

 


DZIEŃ CHOREGO - KARTKI dla pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu -14 luty 2016

Od kilkudziesięciu już lat, corocznie, 11 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego, 14 lutego natomiast Walentynki.

Z okazji zbliżających się uroczystości postanowiliśmy życzyć podopiecznym Hospicjum Palium „wszystkiego co najlepsze”.  Przygotowaliśmy dla nich piękne kartki oraz obrazki z życzeniami, które mamy nadzieję wywołają uśmiech na ich twarzach.

 

 


TYDZIEŃ MOTYLA W WESOŁEJ LUDWICZCE – 20– 24. 03.2017

Podczas tego tygodnia sporo się działo!

W poniedziałek przystroiliśmy salę w piękne i kolorowe motyle.

Mali Wolontariusze tworzyli kolorowe motyle, które następnego dnia  (we wtorek) pierwszego dnia wiosny -  rozdawano podczas wiosennego marszu mieszkańcom pobliskich osiedli.

Kolorowe motyle wzbudziły na twarzach przechodniów sporo uśmiechów. Dzięki krótkim rozmowom nawiązanym z mieszkańcami okolic przedszkola podzieliśmy się ideą Małego Wolontariatu oraz naszymi działaniami pomocowymi.

W środę tworzyliśmy wiosenne kwiaty dla pacjentów poznańskiego Hospicjum Palium, by już następnego dnia móc je do Hospicjum przekazać. Mamy nadzieję, że nasze "popcornowe" kwiaty przypadły do gustu obdarowanym.

W piątek skupiliśmy się raz jeszcze na pojęciu "wrażliwości" oraz naszych chęciach działania jako Mali Wolontariusze.

 

 


WIOSENNE KWIATY DLA PACJENTÓW HOSPICJUM PALIUM

27 kwietnia grupa „Pszczół" odwiedziła Muzeum Narodowe i wzięła udział w lekcji muzealnej pt.: „W świecie arcydziełek”. Dzieci zapoznały się z przestrzenią muzeum, materiałami i narzędziami artysty, tajnikami powstawania dzieła oraz z podstawowymi tematami malarskimi. Wiele dzieł malarskich zachwyciło dzieci kolorystyką i wiernością oddania np. krajobrazu.

Zainspirowani wycieczką postanowiliśmy stworzyć wiosenne dzieła dla pacjentów poznańskiego Hospicjum.

Złapaliśmy w ręce pędzle, przygotowaliśmy farby i podobrazia, by stworzyć najprawdziwsze wiosenne arcydzieła.

 

 


DZIAŁANIA KOŁA MAŁYCH WOLONTARIUSZY 2015 - 2016


I spotkanie - czyli co to są dobre uczynki
14.10.2015r.  odbyło się pierwsze, oficjalne, spotkanie naszego "Koła Małych Wolontariuszy".

Odwiedziła nas pani Dorota, która była i jest inspiracją dla naszych działań.

Zapoznała nas ona z bohaterką opowiadania "Dobre uczynki Cecylki Knedelek". Historia dziewczynki bardzo nam się spodobała i na pewno do niej wrócimy.
Rozmawialiśmy także o tym, co to są "dobre uczynki" podkreślając, że domowe obowiązki to nie to samo!

Z naszych pomysłów powstał plakat, aby każdy mógł czerpać z niego inspirację.
Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!

 


ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA POZNAŃSKICH SZPITALI DZIECIĘCYCH - październik 2015
"Dom bez książek jest jak plaża bez słońca" /Jose Marti/
Aby tych słonecznych promieni i bijącej z nich energii nigdy nie zabrakło, szczególnie w miejscach, gdzie bardzo są one potrzebne, przedszkolaki z "Wesołej Ludwiczki" dołączyły do zbiórki książek dla małych pacjentów z poznańskich szpitali. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wsparciu dzieci z oddziałów szpitalnych choć na moment zapomną o swoich chorobach.

 


ORZECHY DLA NIEDŹWIEDZI Z POZNAŃSKIEGO NOWEGO ZOO - październik 2015
Przedszkolaki z Wesołej Ludwiczki nie boją się pomagać. Kiedy pracownicy poznańskiego ZOO poprosili o pomoc w zorganizowaniu orzechowej przekąski dla niedźwiedzi z poznańskiego Nowego Zoo dzieciaki od razu przystąpiły do działania. Dzięki naszej przedszkolnej zbiórce kilkanaście kilogramów orzechów włoskich oraz laskowych wzbogaci dietę poznańskich niedźwiedzi. Mamy nadzieję, że będą im smakowały!

 


MISIE DLA ANI - listopad 2015

Wolontariusze z "Wesołej Ludwiczki" nie próżnują! W listopadzie przedszkolaki dołączyły do akcji zbiórki pluszowych misiów dla pani Ani z Poznania, która zmaga się z nowotworem.

Zebrane w tym czasie misie zostały przekazane fundacji, pod opieką której pozostaje poznanianka. Każdy z misiów trafi na aukcje na rzecz pani Ani.

Mamy nadzieję, że wylicytowane kwoty pozwolą sfinansować leczenie poznanianki.


KARTKI URODZINOWE DLA OLI - listopad 2015

Wolontariusze przyłączyli się do akcji, której celem było spełnienie marzenia Oli. Ola to dziewczynka, która właśnie kończy 10 lat i prawdopodobnie udało jej się pokonać ciężką chorobę.

Jej marzeniem jest otrzymanie jak największej ilości kartek z życzeniami.

Dwa lata temu również słaliśmy jej życzenia zdrowia, więc i teraz nie mogliśmy przejść wobec tej prośby obojętnie.

W tym roku Ola otrzymała 560 kartek urodzinowych! Jeszcze raz życzmy wszystkiego najlepszego!

 


II SPOTKANIE WOLONTARIUSZY - "ŚWIĄTECZNE SIANKO" - grudzień 2015

Wszyscy wiedzą, że sianko pod obrusem wigilijnym to nawiązanie do żłóbka, w którym urodził się Jezus. Ma też zapewnić dobrobyt na cały rok. Oczywiście wolontariusze z okazji świąt życzą wszystkim jak najlepiej! Tym razem zapakowaliśmy torebki z siankiem i przekazaliśmy je wolontariuszom z „Motylego Wolontariatu” życząc wszystkim „WESOŁYCH ŚWIĄT”!

 


MIKOŁAJKOWA PACZKA DLA TOMKA - grudzień 2015

Tomek to 8,5 - letni uśmiechnięty "szkolniak". To niewiele starszy od nas chłopiec, u którego zaledwie kilka dni po przyjściu na świat pojawiły się problemy zdrowotne. Tomek jest niezwykle dzielnym chłopcem, intensywna rehabilitacja oraz specjalistyczna opieka pomagają chłopcu rosnąc i zachować w miarę dobrą kondycję fizyczną. Zarówno rehabilitacja jak i opieka nad Tomkiem są jednak niezwykle kosztowne.

Wolontariusze postanowili wesprzeć chłopca i jego mamę tworząc paczkę pełną najbardziej przydatnych rodzinie produktów. Mamy nadzieję, że nasza paczka sprawi Tomkowi i jego mamie radość.

 


WARSZTATY KREATYWNE DLA MAŁYCH WOLONTARIUSZY I ICH RODZICÓW - grudzień 2015

Mali Wolontariusze i ich rodzice nie próżnują.

3 grudnia dzieci i ich najbliżsi spotkali się podczas warsztatów kreatywnych prowadzonych przy współudziale autorów bloga Kreatywnik. Działania blogerów zainspirowały zebranych do stworzenia ozdób świątecznych. Przygotowane przez dzieci i rodziców bombki, choinki oraz wianki świąteczne trafią na  Kiermasz Świąteczny.

Zebrane dzięki temu środki pozwolą wesprzeć nam Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".

 


III SPOTKANIE WOLONTARIUSZY - PASOWANIE NA WOLONTARIUSZA

5 grudnia  ponownie spotkaliśmy się w ramach koła "Małego wolontariatu".

 Najpierw każdy dostał bilet, za pomocą którego przeniósł się do TURKUSOWEJ SZOPY Cecylki. Naszą szopą oczywiście stała się sala, a dywan został zieloną trawą, która rośnie dookoła. Kiedy byliśmy już „w środku” - przeczytaliśmy fragment opowiadania "Dobre uczynki Cecylki Knedelek". Później przypomnieliśmy sobie kim jest WOLONTARIUSZ i WOLONTARIUSZKA oraz czym są DOBRE UCZYNKI. 

Następnie wspólnymi siłami stworzyliśmy logo „MAŁEGO WOLONTARIATU"  odbijając zanurzone w farbie dłonie na arkuszu papieru.

W "turkusowej szopie" praca idzie wyjątkowo dobrze, więc po chwili wszystko było już gotowe!

Kiedy wykonaliśmy już nasze zadania przyszedł czas na najważniejszy  moment – UROCZYSTE PASOWANIE NA WOLONTARIUSZA. Każdy złożył obietnicę, że będzie wzorem do naśladowania i kiedy tylko będzie to możliwe, będzie pomagał innym.

Na pamiątkę wolontariusze otrzymali dyplomy, z których byli bardzo dumni!

 


Świąteczne niespodzianki dla pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu - grudzień 2015

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcieliśmy życzyć wszystkim pacjentom Hospicjum Palium „Wesołych i spokojnych świat”. Tradycją już stało się to, że wolontariusze przygotowują dla podopiecznych Hospicjum niespodziankę. Tym razem przygotowali piękne, świąteczne ozdoby, a do wspólnej pracy przyłączyli się również inni – nie tylko wolontariusze!

 


DZIEŃ CHOREGO - KARTKI dla pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu -11 luty 2016

Od kilkudziesięciu już lat, corocznie, 11 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego.

Z okazji zbliżającego się święta wszystkich pacjentów oraz nadchodzących walentynek postanowiliśmy życzyć podopiecznym Hospicjum Palium „wszystkiego co najlepsze”.

Przygotowaliśmy dla nich piękne kartki z życzeniami, które mamy nadzieję wywołają uśmiech na wielu twarzach.

 


OŁÓWEK DLA AFRYKI - UDZIAŁ W AKCJI FUNDACJI REDEMPTORIS MISSIO - luty 2016

Mali Wolontariusze wraz ze swoimi rodzicami przyłączyli się do akcji "Ołówek dla Afryki", która pomoże wyposażyć uczniów misyjnych szkół w Afryce w darmowe przybory szkolne. Coś co dla nas wydaje się oczywistością: ołówek, długopis czy zeszyt, w rejonach Afryki, które wspiera Fundacja okazuje się być rarytasem.

Wolontariuszom z Wesołej Ludwiczki udało się zebrać ponad 50 długopisów, 50 ołówków, blisko 120 kredek, a także zeszyty szkolne, bloki rysunkowe, gumki do gumowania, nożyczki i linijki.

 


IV SPOTKANIE - ZWIERZAKI PRZYTULAKI DLA PACJENTÓW HOSPICJUM PALIUM - marzec 2016

"Kiedy oglądamy (...) zdjęcia lalek uszytych przez małych i dużych w szkołach, przedszkolach, domach i bibliotekach czujemy się tak, jakbyśmy jadły ciasteczko z leśnymi poziomkami."

(J. Krzyżanek: Dobre uczynki Cecylki Knedelek)

 

Wciąż mamy nadzieję, że podobnie jak Cecylka uda się i nam czuć coraz częściej, jakbyśmy jedli ciasteczka z leśnymi poziomkami.

Na początku marca (2.03.16) zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu spotkanie wolontariackie, podczas którego szyliśmy filcowe zwierzaki - przytulaki. Nie udałoby nam się to, gdyby nie pomoc Smykalka.com i przekazanie nam kilkunastu szablonów pluszaków do uszycia.

W wielkim skupieniu, z pomocą naszych Pań, krok po kroku powstawały kolorowe maskotki: Chomik Chrupek, Piesek Łatek, Misiu Miodek, Królik Ząbek oraz Kotek Psotek.

Te już niebawem - w czasie spotkania podczas TYGODNIA WRAŻLIWOŚCI, na którym malować będziemy barwne motyle - przekażemy koordynator wolontariatu działającego przy Hospicjum Palium.

Mamy nadzieję, że stworzone przez nas postaci spodobają się małym pacjentom.

 


TYDZIEŃ MOTYLA W WESOŁEJ LUDWICZCE – 14 – 18. 03.2016

Podczas tego tygodnia naprawdę dużo się działo!

W PONIEDZIAŁEK przystroiliśmy salę w piękne i kolorowe motyle.

Znalazły się one także w holu przedszkola, aby każdy mógł zobaczyć, że nasza placówka włączyła się w obchody Tygodnia Motyla – Tygodnia Wrażliwości.

W poniedziałek popołudniu spotkaliśmy się z naszymi rodzicami, by wspólnie malować motyle.

Na to spotkanie zaprosiliśmy także wyjątkowych gości - p. B. Grochal – koordynatorkę Motylego Wolontariatu, pana Włodka - przesympatycznego wolontariusza z Hospicjum Palium oraz p. Magdę – zwyciężczynię konkursu Wolontariusz Roku w kategorii młodzieżowej.

 

We WTOREK wzięliśmy udział w przedszkolnym balu. Przebrani w kolorowe stroje (także motyli) wspaniale bawiliśmy się wraz z innymi przedszkolakami.

 

W ŚRODĘ  wszystkie przedszkolaki udały się na marsz ulicami osiedla, aby uświadomić innym, że właśnie w tym tygodniu obchodzone jest niezwykłe święto -  TYDZIEŃ MOTYLA – TYDZIEŃ WRAŻLIWOŚCI. Każda napotkana po drodze osoba otrzymała od przedszkolaków na pamiątkę sylwetę kolorowego motyla.

 

CZWARTKOWY poranek upłyną nam z kolei na przygotowaniu barwnych obrazków motyli, które oprawiliśmy w ramki, a następnie przekazaliśmy pacjentom Ośrodka Rehabilitacji i Terapii dla dzieci Siloe. Mamy nadzieję, że nasze motylki umilą czas dzieciom podczas zmagań w czasie intensywnej rehabilitacji.

 

W PIĄTEK udaliśmy się  natomiast na Międzynarodowe Targi Poznańskie, aby z innymi wolontariuszami bić rekord we wspólnym malowaniu motyli!

 


POZNAŃSKIE KOZIOŁKI DLA MAŁYCH PACJENTÓW

Również rodzice Małych Wolontariuszy angażują się w pomaganie. Tym razem mamy naszych przedszkolaków uszyły - razem z dziećmi - kilka pluszowych koziołków, które lada dzień trafią w ręce najmłodszych pacjentów jednego z poznańskich szpitali.

Mamy nadzieję, że przytulanki wywołają uśmiech na buziach hospitalizowanych dzieci.

 


WIELKANOCNE ŻYCZENIA DLA WOLONTARIUSZY I PACJENTÓW HOSPICJUM

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy chcieliśmy życzyć wszystkim pacjentom Hospicjum Palium „Wesołych i spokojnych świat”. Tradycją już stało się to, że wolontariusze przygotowują dla podopiecznych Hospicjum niespodziankę. Tym razem przygotowaliśmy piękne, kwiatowe kule.

 


DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW - 19 MAJ

19 maja - w dniu Dobrych Uczynków - przedszkolni wolontariusze z grupy Motyli oraz ich rodzice spotkali się, by przygotować niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków. Rodzice i ich pociechy aranżowali przedszkolny taras, tak by ten stał się bardziej przytulny i kolorowy.

Dzięki wielu rękom do pomocy zebrani uporali się dosyć szybko z sianiem i sadzeniem. Efekt końcowy prac wolontariuszy zaskoczył wszystkich niezwykle pozytywnie.

Odtąd Motyle i inne przedszkolaki mogą wykorzystywać przestrzeń tarasową, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

 


DZIEŃ Z MOTYLEM NA STARYM RYNKU

Przedstawiciele Małego Wolontariatu nie zapominają o tym, kim są również w weekendy. W sobotę - 18 czerwca - na Starym Rynku odbyły się uroczystości promujące Motyli Wolontariat oraz budowę nowego skrzydła Hospicjum Palium.

Nie mogło nas tam zabraknąć. Przedstawiciele Małego Wolontariatu działającego przy naszym przedszkolu po raz kolejny już wzięli udział w malowaniu barwnych motyli oraz koncertach zaplanowanych z okazji Dnia z Motylem.

 


KARTKI DLA OLIWIERA

Oliwier jest 6 letnim chłopcem, który na co dzień zmaga się ze skutkami dystrofii mięśniowej. Chłopiec lubi być zaskakiwany niespodziankami. Jego rodzice wpadli na pomysł, by zaskoczyć Oliwiera kartkami nadsyłanymi od przyjaciół, rodziny, ale również obcych.

Postanowiliśmy przygotować kilka kartek i wysłać je dla chłopca. Mamy nadzieję, że przesyłka od nas - spowoduje uśmiech na twarzy "kolegi" z Poznania.

 


"ZACZAROWANE OŁÓWKI" NA ZAKOŃCZENIE ROKU

Z okazji zbliżającego się końca roku szkolnego Mali Wolontariusze przygotowali dla pacjentów Hospicjum Palium upominek kojarzący się z przedszkolem i rokiem przedszkolnym - "ołówki". Stworzone przez dzieciaki ołówki to jednocześnie indywidualne schowki na skarby nowych właścicieli.

Mamy nadzieję, że nasze skromne upominki spodobają się obdarowanym.

 


Działania KOŁA MAŁYCH WOLONTARIUSZY 2014 - 2015 [ZOBACZ]


 Działania KOŁA MAŁYCH WOLONTARIUSZY 2013 - 2014 [ZOBACZ]