Zające


 

 

NAUCZYCIELKI: Natasza Nowicka, Agnieszka Puk

ASYSTENTKA: Magdalena Słomińska

 

Mamy po 6 lat - jesteśmy „Zającami”. Uwielbiamy nasze przedszkole, możemy w nim rozwijać nasze talenty i zainteresowania. Każdy dzień wzbogaca nas o nowe, ciekawe doświadczenia. Z naszymi Paniami często wyjeżdżamy na wycieczki oraz wychodzimy na spacery. Najbardziej jednak lubimy zabawy w naszej sali i w ogrodzie przedszkolnym. Konstruujemy wspaniałe budowle z klocków, rysujemy, ale także chętnie i pięknie śpiewamy, gramy na instrumentach i wspaniale tańczymy.


JESIENNY OGRÓD ZAJĘCY - wrzesień/październik 2017

Od blisko dwóch lat nasza grupa tworzy piękny tarasowo - ogrodowy zakątek. Wraz z nadejściem jesieni Zajączki zabrały się za porządki wśród tarasowych roślin. Część roślin porozsadzano, nowym - jesiennym nabytkom - znaleziono miejsce. W ten oto sposób dzieci uczą się jak ważna jest systematyczność w opiece nad roślinami (i nie tylko), jak istotne jest dbanie o to co nasze. Przedszkolaki mają również możliwość przyglądania się z bliska cyklom rozwojowym poszczególnych roślin.

 

 


WARZYWA I OWOCE PRAKTYCZNIE  - 9 - 13 października 2017

Nastanie jesieni, a wraz z nią pojawienie się wielu gatunków warzyw i owoców sprzyja ich poznawaniu.

Wraz z początkiem października Zajączki zabrały się za zgłębianie wiedzy o warzywach i owocach, a także o ich wpływie na nasze zdrowie i kondycję.

Dzięki wcześniejszym latom wspólnych doświadczeń wiemy, że najlepiej uczymy się jednocześnie działając praktycznie. Stąd też owoce i warzywa kosztowaliśmy, kroiliśmy, segregowaliśmy, ważyliśmy, mierzyliśmy, malowaliśmy, pieczętowaliśmy nimi, badaliśmy ich właściwości na wszelkie sposoby - czego rezultatem jest cała masa nowych owocowo - warzywnych wiadomości.

 

 


TAJEMNICE JESIENI - 16 - 20 października 2017

Dlaczego drzewa zmieniają kolor liści jesienią? Po co drzewa liściaste zrzucają liście na zimę? Jakie zwierzęta przygotowują jesienne zapasy i z czego? Jakie jesienne "skarby" znajdziemy w lesie, a jakie w parku? Co możemy zrobić z kasztanów, liści, żołędzi i jarzębiny?

Na te i wiele innych pytań poszukiwaliśmy odpowiedzi w tygodniu, w którym zgłębialiśmy jesienne tajemnice świata przyrody.

 

 


POPOŁUDNIOWE SPOTKANIE Z GRAMI PLANSZOWYMI - 7 listopada 2017

Jesienna plucha oraz fakt, że coraz szybciej robi się ciemno sprzyjają aktywnościom podejmowanym w domach. Warsztatowym spotkaniem z rodzinami "Zajączków" postanowiliśmy zachęcić zarówno dzieci, jak i ich rodziców do wspólnego poświęcenia choć chwili czasu na gry planszowe.

Tego popołudnia każdy z uczestników spotkania przyniósł ze sobą ulubione gry, by podzielić się nimi  (ich zasadami oraz mnóstwem radości, które dają) z innym.

I tak do wieczora minęło nam listopadowe popołudnie!

Mamy nadzieję, że nasza wspólna przygoda z grami planszowymi zainspiruje dzieci oraz ich rodziców do podobnych zabaw we własnych domach.

 

 


O SYMBOLACH NARODOWYCH - 6 - 10 listopada 2017

Tydzień poprzedzający Święto Niepodległości poświęciliśmy na zgłębienie oraz uporządkowanie wiedzy dotyczącej naszego kraju oraz symboli narodowych.

Wędrowaliśmy więc palcem po mapie, ale i wirtualnie dzięki filmom i zdjęciom z podróży, po całej Polsce. Poznaliśmy zakątki, z jakich pochodzimy, zgłębiliśmy wiedzę na temat naszego miasta. Wiemy również, jakie mamy symbole narodowe i co poszczególne z nich znaczą, jak wyglądają lub jak się przy nich należy zachowywać.

 

Nie zapomnieliśmy także o naszej lokalnej tradycji - święcie Świętego Marcina i związanej z nim degustacji rogali świętomarcińskich.

 

 


WIZYTA W STARYM ZOO - 14 listopada 2017

We wtorkowy poranek grupa "Zajączków" wybrała się na wyprawę do starego zoo, by na miejscu wziąć udział w niezwykłych zajęciach pt. "Czy smoki istnieją naprawdę?".

Prowadzący zajęcia przybliżył dzieciom kilka legend o smokach, razem z dziećmi ustalił najważniejsze cechy smoków, by następnie skupić się nad "smokami" dziś żyjącymi.

Dzieci dowiedziały się m.in., że z legendarnymi smokami najwięcej wspólnego mają dziś żyjące gady. Podczas zajęć udało się przedszkolakom zgłębić kilka gadzich tajemnic.

Największą atrakcją okazało się jednak obcowanie z jaszczurką - agamą brodatą oraz wężem zbożowym.

Spotkanie ze współczesnymi smokami na długo zostanie w pamięci "Zajączków"!

 

 


PRZYGOTOWANIA ZWIERZĄT DO ZIMY - 13 - 17 listopada 2017

Kolejny tydzień naszych przedszkolnych zabaw oraz zgłębiania wiedzy za nami. Tym razem skupiliśmy się na przygotowaniach zwierząt do zimy. Poznaliśmy ptaki odlatujące do ciepłych krajów, sposoby niedźwiedzia, borsuka, a także jeża na przetrwanie chłodów.

Sami stworzyliśmy teatrzyk kukiełkowy dotyczący jesiennych zwyczajów zwierząt, zaś podczas pobytów na ogrodzie wcielaliśmy się w role "jesiennych zwierzaków", np. wiewiórek szukających orzechów...

 

 


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM - 21 listopada 2017

Każdy "Zajączek" wie jak istotna jest wiedza dotycząca bezpieczeństwa. Wiemy też jak istotne jest zachowanie się w sytuacji niebezpiecznej. Na dzisiejszych zajęciach odwiedził nas ratownik medyczny, przedstawiciel Fundacji Star of Life. Razem z naszym gościem przypomnieliśmy sobie, jak unikać sytuacji niebezpiecznych,  w jaki sposób wzywać pomoc, kiedy staje się to konieczne oraz pod jaki numer zadzwonić. Kulminacją naszego spotkania okazała się nauka ułożenia drugiej osoby w pozycji bezpiecznej.

 

 


ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA- grudzień 2017

Wraz z nadejściem grudnia w grupie "Zajączków" nastał niezwykły czas - czas przygotowań do nadchodzących Świąt. Dzieci ubrały choinkę, wzięły udział w koncercie świątecznym przygotowanym dla nich przez uczniów zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej, a także ozdobiły swoją salę świątecznymi malunkami. Poznały również historię tradycji mikołajkowej, a także zaprosiły swoich rodziców do kreatywnych działań podczas wolontariackich warsztatów, w czasie których tworzono ozdoby świąteczne.

 


"GRA W KOLORY" W MUZEUM NARODOWYM - 12 grudzień 2017

12 grudnia "Zajączki" uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Muzeum Narodowe pt. "Gra w kolory". Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu dzieci utrwaliły wiedzę na temat barw podstawowych i pochodnych. Przedszkolaki dowiedziały się również czym są barwy ciepłe, zimne oraz neutralne, a także poznały techniki tworzenia głębi z użyciem odpowiednich kolorów.


SPOTKANIE Z GWIAZDOREM W STARYM ZOO - 19.12.2017

Przedświąteczny czas okazał się dla "Zajączków" czasem niezwykle intensywnym. Wycieczki, wyjścia, przygotowania do warsztatów bożonarodzeniowych, a także spotkania z Gwiazdorem do reszty zdominowały aktywności grupy.

Podczas uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych dotyczących różnorodności biologicznej różnych środowisk udało nam się również spotkać Gwiazdora, który sprawdził naszą wiedzę i zapowiedział, że już niebawem spotka się z nami w naszych domach.

 

 


SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE - 19.12.2017
19 grudnia "Zajączki" wraz z rodzicami wzięły udział w spotkaniu przedświątecznym.
Przedszkolaki przygotowały dla swoich rodziców prezenty w postaci piosenek i tańców oraz pięknych, brokatowych choinek. 6-latki zaprosiły również gości do wspólnego kolędowania przy kolorowej choince.

 


EKO - PRZEDSZKOLAKI - warsztaty zorganizowane przez UM POZNANIA

11 stycznia 2018 roku naszą grupę odwiedziła przedstawicielka UM Poznania. Nasz gość przeprowadził z nami zajęcia z cyklu "EKO - PRZEDSZKOLAKI".

Utrwaliliśmy w czasie ich trwania wiedzę na temat zachowań ekologicznych - dbania o przyrodę, segregowania śmieci oraz propagowania zachowań proekologicznych wśród innych. Na sam koniec zakosztowaliśmy odrobinę eko - sztuki. Stworzyliśmy cudaczne postaci z materiałów recyklingowych.

To był naprawdę miło i efektywnie spędzony czas!

 

 


 ZDROWIE I ZMYSŁY - luty 2018

Zabawy oraz działania praktyczna pozwalające poznać nam lepiej otaczający nas świat są tym, co lubimy najbardziej. Na początku lutego zgłębialiśmy wiedzę związaną ze zdrowiem oraz ludzkimi zmysłami. W czasie naszych zajęć nie mogło zabraknąć zabaw sensorycznych. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa pobudzająca zmysł wzroku - mieszanie i tworzenie nowych barw na dużych arkuszach brystolu.

 

 


"4 PORY ROKU" W MUZEUM NARODOWYM - 1 marzec 2018

1 marca "Zajączki" uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Muzeum Narodowe pt. "4 pory roku". Przedszkolaki razem z panią przewodnik poszukiwały znaków czterech pór roku wśród muzealnych dzieł.

W ramach warsztatów pogłębiliśmy wiedzę na temat malarstwa, rodzajów obrazów, zgłębiliśmy również wiedzę na temat nowych pojęć - horyzont, perspektywa...

Na sam koniec sami na moment zmieniliśmy się w artystów tworząc niesamowite obrazy drzewa w wybranej przez siebie porze roku.