Zdrowy Przedszkolak


* Przedszkole Promujące Zdrowie * Jadłospis * Zdrowe urodziny *

Porady dla rodziców *


Zdrowie – według Światowej Organizacji Zdrowia – to nie tylko brak choroby, ale także stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego.

Mając na uwadze wszystkie te aspekty, a także świadomość, że wiek przedszkolny dla człowieka jest tym momentem, w którym kształtują się jego obecne i przyszłe zachowania prozdrowotne, w grudniu 2010r. Rada Pedagogiczna wraz z radą Rodziców naszego przedszkola podjęła decyzję o przystąpieniu do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Aby móc realizować działania w zakresie promocji zdrowia, powołaliśmy specjalny Zespół do spraw Promocji Zdrowia, który opracowuje plany działań i koordynuje wszelkie działania w tej dziedzinie. Na każdy rok szkolny wybieramy priorytety z zakresu edukacji zdrowotnej, które w szczególny sposób będziemy propagować wśród całej społeczności przedszkolnej.

Działania dydaktyczno - wychowawcze muszą obejmować dzieci, rodziców, nauczycieli i całą społeczność przedszkolną.

Promocja zdrowia jest ideą ogólnoświatową, obejmującą działania ochraniające, wzmacniające i pomnażające zdrowie.

Przedszkole promujące zdrowie, to takie, w którym dominuje troska o zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne, i społeczne dzieci, nauczycieli, pozostałych pracowników placówki oraz rodziców.

 

Podejmowane działania


Z

 jak zachęcanie do aktywności ruchowej...

czyli imprezy i uroczystości, które organizowane są przez nasze przedszkole: teatrzyki tematyczne, baliki sportowców, turnieje sportowe, konkursy plastyczne, a także uczestnictwo w imprezach sportowych...


Za namową sympatycznego smoka, który pojawił się w „Wesołej Ludwiczce”  dzieci wraz z rodzicami, a także kadrą Przedszkola odwiedziły STADION MIEJSKI na ul. Bułgarskiej. Wszystko po to, aby obejrzeć mecz Warty Poznań z Pogonią Szczecin.

Jednak nie tylko o to chodziło… Dzieci miały okazję zobaczyć wspaniały obiekt sportowy jakim jest Stadion. Zapoznać się z jego budową, przeznaczeniem. Najważniejszy jednak był fakt, aby zapoznać się z niezwykle popularną w Poznaniu dyscypliną sportową jaką jest PIŁKA NOŻNA!

Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwe boisko do gry, ilu jest zawodników, a także jakie zadanie ma sędzia. Była to okazja do przypomnienia sobie zasad FAIR PLAY potrzebnych także w codziennym życiu!

Przedszkolaki miały także okazję zaobserwować jak ważna jest rozgrzewka przed meczem. Każdy zawodnik przed wejściem na murawę wykonywał kilka prostych, ale za to niezwykle ważnych ćwiczeń. Bez rozgrzewki nie mógłby zacząć meczu. Powód? Oczywiście chodzi o bezpieczeństwo! Rozgrzewka chroni nasze ciało przed kontuzjami.

Dinuś, zagrzewał także przedszkolaki do aktywnego kibicowania! Podkreślając, jak ważne jest to dla sportowców. Dzieci, razem z Dinusiem kibicowały i cieszyły się z każdego sukcesu poznańskiej drużyny!

Mecz był szczególnie ważny dla grupy „Zajączków”, która już teraz przygotowuje się do udziału w Turnieju Piłki Nożnej, który odbędzie się wiosną. Była to wyjątkowa okazja aby utrwalić zasady gry w piłkę.

Dzieci były tak zachwycone meczem,
że z niecierpliwością czekają już na rundę wiosenną!


Bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Bale rozwijają u dzieci inwencję twórczą, wpływają na ich poziom koordynacji słuchowo – ruchowej i zaspokajają naturalną potrzebę ruchu. Nasze przedszkole przywiązuje ogromną wagę do promowania zdrowego stylu życia wśród dzieci, dlatego i w ludwiczkowej krainie zorganizowaliśmy „Balik sportowca”.

Przedszkolaki brały udział w licznych zabawach o tematyce sportowej i konkursach ruchowych, wspólne tańce i pląsy dostarczyły im mnóstwo radości i satysfakcji. Każdy przedszkolak miał okazje do zaprezentowania swojego sportowego stroju i został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie baliku nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów.


Nasze Przedszkole promuje zdrowy styl życia. Zwraca uwagę na odpowiednie odżywianie oraz na ruch i aktywność fizyczną! Dlatego właśnie zrodził się pomysł konkursu na „Nową dyscyplinę sportową”.

Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na to, że liczy się każdy rodzaj ruchu, nie tylko ten zorganizowany, zaplanowany i określony sztywnymi regułami i zasadami. Chcieliśmy podkreślić także, że ruch to każda podejmowana aktywność fizyczna! Ma sprawiać przyjemność i być dobrą zabawą!


D

 jak dydaktyczne zajęcia z zakresu piramidy żywieniowej...

czyli zajęcia dydaktyczne w poszczególnych grupach przedszkolnych, konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców na "zdrowy posiłek"...


2 lutego dla „Zajączków” był dniem prawdziwej uczty! Tego dnia, z pomocą Pani Karoliny, mamy Madzi, dzieci podjęły wielkie wyzwanie – samodzielne robienie kanapek!

Najpierw dzieci przypomniały sobie wygląd „PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ”, a także to, które produkty są zdrowe, a których należy unikać. Wyposażone w taką wiedzę mogły rozpocząć prace. Wystarczyło tylko przygotować swoje stanowisko i gotowe! Do wyboru było wiele zdrowych produktów, które sprawiły, że kanapki „nabierały” coraz większej ilości witamin.

Każdy „wyczarował” swoje wielkie dzieło kulinarne. Żaden pomysł się nie powtórzył. Powstały kanapkowe dziewczynki, kanapkowi chłopcy i wiele, wiele innych. Tego dnia jednak nie chodziło tylko o dobrą zabawę - jak wiadomo najlepiej smakują potrawy, które sami przyrządzimy. Tak było i tym razem! Przy okazji dobrej zabawy udało nam się zachęcić nawet największych niejadków do próbowania nowych, nieznanych dotąd smaków. Zdecydowanie jest to wielki sukces!

„Zajączki” już nie mogą doczekać się kolejnej zabawy kulinarnej. Tym razem w planach jest pyszna owocowa sałatka!


Zgodnie z tematem przewodnim „Mali kucharze”, grupa „Ślimaczków” i „Motylków” wyruszyła w krainę kuchennych niespodzianek. Poznaliśmy naszą przedszkolną kuchnię - miejsce przygotowywania przepysznych Ludwiczkowych posiłków.

Ponadto dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach na temat zdrowego odżywiania.

Poprzez różnorodne zabawy, wierszyki i teatrzyki zdobyły nowe wiadomości i umiejętności. „Ślimaczki” i „Motylki” poznały piramidę zdrowego żywienia, dzięki której dowiedziały się jakie produkty spożywcze są niezbędne dla naszego zdrowia (np. owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste). Maluchy zrozumiały też, że należy ograniczać spożywanie niektórych produktów (np. słodyczy), gdyż mają one zły wpływ na nasze zdrowie i powodują różne choroby.  

Potrafiły też wyjaśnić dlaczego tak ważne jest zdrowe odżywianie oraz wymienić zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze.

Teraz nasze małe przedszkolaki wiedzą już jak prawidłowo odżywiać się, żeby mieć dużo siły, energii oraz dobre samopoczucie, a przede wszystkim żeby tryskać ZDROWIEM!!!


R

 jak ruch, dużo ruchu...

czyli wiele ruchu, zabaw, zarówno tych w salach przedszkolnych, jak i poza nimi. Spacery, wycieczki, zwiady...


30 listopada do grupy „Zajączków” przybył prawdziwy INSTRUKTOR PIŁKI NOŻNEJ!!! Był to sympatyczny Pan DAMIAN, TRENER W AKADEMI REISSA. Porwał on dzieci do wspólnej zabawy już od pierwszych słów. Wszystko dlatego, że „Zajączki” już teraz przygotowują się do Turnieju Piłki Nożnej, który odbędzie się w przyszłym roku.

Na początek była rozgrzewka… Jak wiadomo jest ona najważniejsza przy podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Dla „Zajączków” sama rozgrzewka była niesamowitą przyjemnością!

Później już były tylko „fachowe” nazwy i „fachowe” podania! Podanie wewnętrzną stroną stopy, zewnętrzną – naszej grupie już nie sprawia to najmniejszego problemu! Zagrania prawą nogą, lewą – to dla nas pestka!

Oczywiście była też możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce podczas MECZU. Drużyny dzielnie walczyły broniąc swoich bramek! Jednak, tego dnia liczyło się coś więcej niż zwycięstwo – ważniejsza była DOBRA ZABAWA, o którą przecież chodziło!


O

 jak odżywianie, zdrowe rzecz jasna...

czyli promowanie zdrowego odżywiania, przygotowywanie surówek, sałatek owocowych, uprawianie warzyw w ogródku przedszkolnym...

Do wspólnego promowania zdrowego stylu życia zaprosiliśmy naszych kochanych rodziców! Mogli oni się wykazać biorąc udział w konkursie fotograficznym na „NAJZDROWSZY I NAJPIĘKNIEJ PODANY POSIŁEK”. Nadeszło mnóstwo ciekawych zdjęć!

Wśród pomysłów znalazły się: kanapki, które przypominały podwodny świat; „Pychotek – parotek” – który stworzony był z warzyw ugotowanych na parze, powstały piękne bałwanki z twarożku i wiele, wiele innych. Jury miało nie lada zadanie! Jak spośród tylu fantastycznych prac wybrać tą najpiękniejszą i najzdrowszą?

W końcu po burzliwych dyskusjach Jury ogłosiło wyniki. „NAJZDROWSZE” okazało się danie Kuby z „Motyli”, które trafiło do naszego „PRZEDSZKOLNEGO JADŁOSPISU”. Był to wspaniały, wykonany z samych owoców i warzyw „MOTYL”. W kategorii „NAJPIĘKNIEJ PODANY POSIŁEK” wygrała Madzia z „Zajączków” i jej „PODWODNY ŚWIAT”. Ona także uzyskała „NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI” przyznaną w drodze głosowania przez wszystkie przedszkolaki.

Jury postanowiło przyznać dodatkową „NAGRODĘ SPECJALNĄ” za najciekawsze pomysły, która trafiła do Kasjana z grupy „Motyli”.

Wszystkie prace były wyjątkowe i niepowtarzalne! Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i życzymy jeszcze wielu, tak wspaniałych i pysznych posiłków!


W

 jak warsztaty i kursy z udzielania pierwszej pomocy...


17 października 2011 r. w naszej placówce odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadziła pani ratownik z wolsztyńskiego pogotowia ratunkowego.

Pierwsza część szkolenia została poświęcona wdrożeniu umiejętności prawidłowej oceny sytuacji oraz sprawdzenia podstawowych czynności życiowych podczas zatrzymania akcji serca. Wszystkie nauczycielki miały okazję przećwiczyć na fantomie przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej u osoby dorosłej oraz u dziecka. Dowiedziały się także jak powinno się układać poszkodowanego w pozycjach przeciwwstrząsowej i kardiologicznej oraz przeprowadziły ćwiczenia w układaniu poszkodowanego w pozycji bocznej, bezpiecznej.

Podczas drugiej części szkolenia zostały zapoznane z czynnościami, które należy wykonać, gdy mamy do czynienia z: zadławieniami, atakami padaczki, oparzeniami, krwotokami tętniczymi oraz żylnymi, krwotokami z nosa, złamaniami, ciałami obcymi w jamach ciała, ranami głowy.


W piątek, 2 grudnia 2012 r., z zasadami udzielania pierwszej pomocy mogły zapoznać się przedszkolaki. Wszystko za sprawą Pana Andrzeja, który wspólnie z dziećmi rozmawiał o I pomocy. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i z równie wielkim zaangażowaniem wzięły udział we wspólnej zabawie.
Była to doskonała okazja, aby przedszkolaki utrwaliły ważne numery – pogotowie, policja, straż pożarna, a także niezwykle przydatne 112!
Po krótkim przypomnieniu dzieci „dzwonią” na pogotowie. Pan Andrzej wciela się w rolę dyżurnego, który odpowiednio kieruje rozmową. Dzieci tłumaczą, komu i co się stało? Następnie tłumaczą, skąd dzwonią i podają swój adres. „Dyżurny” tłumaczy także, co zrobić, kiedy dziecko nie zna miejsca, w którym się znajduje. Była to też dobra okazja do tego, aby utrwalić swój adres zamieszkania.
Wiadomo, że jedne zajęcia nie uczynią z dzieci ratowników. Mamy jednak świadomość, że im więcej będziemy ćwiczyć, tym większa szansa, że w dorosłym życiu nie będą się one bały zareagować – pomóc!


I

jak informacje promujące zdrowie...

czyli gazetki informacyjne w holu przedszkola - ciekawe artykuły i porady, dodatkowe wydania gazetki przedszkolnej "Ciekawostki Wesołej Ludwiczki"...


"SZEF KUCHNI POLECA" czyli przepisy na ulubione potrawy przedszkolaków.

Zupa krem z zielonego groszku [POZNAJ PRZEPIS]

Słoneczna zupa [POZNAJ PRZEPIS]

Pulpety [POZNAJ PRZEPIS]

Ciasteczka żurawinowe [POZNAJ PRZEPIS]


E

jak eventy, pozostałe wydarzenia dotyczące zdrowia...

udział w ciekawych projektach dydaktycznych, organizowanie happeningów ekologicznych oraz wiele, wiele innych ciekawych wydarzeń...


 Ostatnimi czasy „Zajączki” i „Pszczółki” miały naprawdę pracowity tydzień! Rozpoczęły go od spaceru ulicami osiedla. Nie był to jednak zwykły spacer. Tego dnia dzieci, miały bardzo ważne zadanie - musiały odnaleźć różne źródła dymów!

Kiedy już się to udało, przedszkolaki wróciły do Przedszkola. Każdy narysował to, co zaobserwował. Po powrocie odbyła się też burzliwa dyskusja na temat tego „co, gdzie
i dlaczego dymi?”.

Kolejne dni – również przyniosły mnóstwo emocji. Dzieci stanęły przed niezwykle trudnymi pytaniami „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą?” czy „Jak unikać dymu  papierosowego?”.

Zgodnie wszyscy uznali, że palenie szkodzi, że nikt nie lubi przebywać w zadymionych  miejscach i że na pewno nikt z nas NIE BĘDZIE PALIŁ!

Dzieci niezwykle poważnie podeszły do problemu palenia. Zaprzyjaźniły się
z „Dinkiem” – bohaterem naszych spotkań. Przedszkolaki nauczyły się piosenki o nim, który tak jak dzieci nie lubi palaczy. Każdy narysował portret sympatycznego smoka, który potem umieściliśmy w sali, żeby zawsze nam przypominał o tym, że należy dbać o zdrowie!

Każde dziecko wykonało także wspaniałe zawieszki na drzwi z napisem „PROSZĘ, NIE PAL PRZY MNIE!”.

Cały tydzień Starszaki podsumowały organizując mini manifestację antynikotynową. Zabrały ze sobą plakaty, które samodzielnie przygotowały, a także piękne kapelusze, którymi chciały podkreślić, jak ważne jest dla nich czyste powietrze i udały się na spacer!

Wołając: „nie chcemy palaczy”, „palenie szkodzi” czy „chcemy czystego powietrza” zwracały na siebie uwagę przechodniów. Kilka osób chwaliło przedszkolaki, za tak ważną inicjatywę, a niektórzy nawet obiecali, że od dzisiaj rzucają palenie! Trzymamy za nich kciuki!


 

Jadłospis


[POBIERZ]

 

Zdrowe urodziny


Wiadomo, że urodziny to bardzo ważny dzień dla dziecka.  Cały rok czeka na to wydarzenie.

Często jednak rodzice nie wiedzą jak i gdzie mają zorganizować przyjęcie?

Dlatego wychodzimy z propozycją, aby urodziny odbyły się w naszym Przedszkolu!

Dzięki nam będzie to dzień pełen wrażeń, spędzony w gronie przyjaciół.

Nasze Przedszkole promuje zdrowy styl życia. W związku z tym i do organizacji urodzin wkradło się kilka „zdrowych pomysłów”. Zamiast słodyczy – ciastek, cukierków i słodkich soków proponujemy, aby rodzice przynieśli smaczne owoce i inne zdrowe przekąski!

Najbardziej popularne wśród dzieci są „URODZINY NA KRÓLEWSKIM DWORZE”.

Na początku zabawy odbywa się uroczysta KORONACJA solenizanta. Następnie dzieci zasiadają do wspólnego stołu, pełnego pysznych i zdrowych przekąsek. Po biesiadzie KRÓL/KRÓLOWA zasiada na tronie. Dzieci śpiewają „Sto lat” i składają życzenia. Solenizant ma prawo do 3 życzeń. Najczęściej prosi, aby zaśpiewać mu jego ulubioną piosenkę. Później, na KRÓLEWSKIM DWORZE odbywają się tańce i zabawy ruchowe z chustą animacyjną.

Możemy zorganizować również „URODZINY INDIAŃSKIE”, „URODZINY NA STATKU PIRACKIM” i wiele, wiele innych.

„Urodziny w zdrowym stylu” to nie tylko wspaniała zabawa dla przedszkolaka, ale także promocja zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywności ruchowej!

Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje dotyczące organizacji urodzin.

 

Porady dla rodziców


Rozwój ruchowy dziecka w wieku przedszkolnym i metody stymulacji [CZYTAJ]

Żyj z pasją i zdrowo. Na sportowo [CZYTAJ]

Sprawny przedszkolak stale w ruchu [CZYTAJ]